Tuesday, November 24, 2015

Grocery hauls

I have been stuck in bed for some time this week.....so I made use of my time watching grocery hauls on U TUBE.   I have come to the conclusion I am  in the middle of the road between... Let's buy a whole lot of junk food and processed stuff and let's buy the most expensive food in the store and ... I'll leave that to your own ideas.    lol.

Middle of the road and moderation have been my mantra for a long time now. So many people say they are lactose intolerant, that never were before.  I'm wondering if it is because they choose or their doctors choose for them to be gluten free or vegetarian.   I'm wondering if cutting a food group out of your diet changes the PH or whatever balance in ones gut.   Not a nutritionist, just a guess.  

I saw a lot of four hundred dollar hauls that could be reduced to well under a hundred.    Knowing your prices and shopping multiple stores is the key.    No one store has the best prices on everything.    Some stores are notorious for being the best price on a particular thing or type of thing,    It doesn't mean that you need to go to five different stores in one week to buy your food.   You go to two stores, plan your trip for economical gas and time, and buy a supply.  

For those on the Seattle area....

Dairy is cheapest at Costco, except milk that is a dollar with on ad coupon about every three weeks or so at Fred Meyers.    Sour cream and cottage cheese is a dollar sometimes at Fred Meyers,    Grated cheese is cheapest at Costco wholesale, and sometimes at grocery outlet (bogo).   Sliced cheese so hands down the cheapest at grocery outlet.    I grated my own cheese from blocks a few weeks go. I found that we went through two big plastic containers instead of about 3/4 of one in a week.    I think the finer grate goes further.   My RBP on cheese is two dollars a pound.  I, coming close with coupons and watching where I buy it.    You are almost always going to spend more buying 8 ounce containers.   Grated cheese freezes well.  You can cook it frozen.  It thaws quickly.   When cheese is on sale in small packages, do the math.   It's a retailers trick to out small packages on sale, expecting people will either not know their measurements or won't bother to do the math.

I watch buy xx save xx deals.   It's a retailers trick to get you to buy a lot of stuff you don't need on the first place.   I bite on them if I can match a manufacturers coupon with the sale and l can identify enough things at a good price that we will actually use.    Usually they have a few things for a buck that you can fill in with that sometimes are a buck all the time at certain stores.

Thinking that it all averages out if you buy from one store is a mistake.   Some prices are good, others at not so good.   You are better off buying what is a good price at two stores.   You have a choice of what produce looks the best, and you are getting the best of both stores.    Lately I have been hitting Kroger and Winco.  I have found that the prices are not as good at Safeways as they used to be before Haggens bought them out.

Don't box yourself in, think out of the box.    There are a lot of stores that carry a limited amount of food.   I'm not talking the quick marts.   But if you go to a store like big lots or a drug store  for something else, keep your eyes open, know your prices, and always check pull dates.  

About all for now.



No comments:

Post a Comment