Thursday, July 28, 2016

Extreme couponing at QFC

the rest of the story 

QFC sent is a coupon for ten dollars off of forty.   
We went. Coupon on hand actually in grandpas pocket along with a calculator.    You get the most bang for your buck  if you spend as close to forty dollars as possible.   Use the dollars off basket coupon first.    

I was armed with a list and the ad.   As I found coupons to match, I gave them to grandpa to put on his short pocket.   

58 percent savings 

Blue bunny 1.00 off each with a dollar off manufacturers coupon plus the 25 percent off.   
Corn at 2/1.00
Raspberries 2/5, the strawberries that were 2/3 were rotten, like gray hair rotten!  
Jimmy Dean sausage was 2.99 used a .75 coupon on 2 and then got the 25 percent off. Made it less than Costco.   
Corn tortillas were 2.99 minus a .55 coupon. 
Angel food cake was 2.98 less the 25 percent 
The following were 1.49 less the 25 percent : 
Peanut butter, snack Oreos. Ice cream topping 
Extra sharp cheese 1.49 - 8 ounces.  

The water was only 8 cans  for three dollars.  Winco has 12 cans  for three dollars at times.  

Total spent 29.73

Savings 58 percent 

That was actual savings,   I didn't buy things that were over inflated to begin with.  Of something is more than my target price and is one of my staple items, I don't buy it.   

Groceries on the cheap is looking at the "put the meal on the table train" from  a different perspective. 

The emphasis is on purchasing good shelf stable or frozen food  for a RBP in quantity - enough to last you until it goes on sale again or to keep a controlled non-perishable stock of the things you  use  on a weekly basis. 

This means that instead of shopping daily or weekly for just the things you need to cook your meals for the week. You go to two stores and buy :
1) a protein that is a RBP - enough to make that meal for x number of days. (I.e.: if you eat it once a week, buy enough for 4 meals.)
2) produce and dairy you will need to fill in the meals for the week. 
3) a stock item, if you need to and it is on a RBP - enough to fill in to your self imposed stock level. 

You often are paying 1/2 price for your food.   This allows you to put well-balanced meals on the table consistently on a four dollar a day per person budget.   You spend more time on the locomotive ( planning and shopping ) end of the train, and less time in the caboose ( kitchen j) by cooking more efficiently. 

 Four dollars a day is the target amount for people on snap.   My premise is that of you can do it on 4 dollars a day, spending more is not difficult and you still get more nutrition for your buck. 

No comments:

Post a Comment