Monday, June 27, 2016


ot seems almost impossible to get out of Costco for under a hundred dollars.   I did it.....but not by much! LOL.  It was one of those to,Es when we needed to stock on some things that last far more than a month.    It is sooo much cheaper that it is worth the investment.   

Rice is a lot cheaper.    I thought that twenty five pounds was a lot of rice, but we had gone through ten pounds in a couple off months.    I did try every recipe and every way to cook rice until I got a rice that was easy and to our liking.    It finally came down to using a black and decker 16.00 rice cooker.   I have a very large rice cooker, but for four of us, this is a better option.   

Popcorn is 12.00 for a gallon sized container.   That lasts a really long time.   If you factor in how many bags of potato chips and the like you can get for 12.00 even at grocery outlet, it's not hard to see the savings.    Not to mention the fact that it is better for you.    If you air pop ( Kohls  for 15.00) the corn, you can control the butter and salt -- no harsh chemicals that microwave popcorn has.   

Over the counter , Doctor prescribed medicine is a lot cheaper.    So much cheaper that I got a years supply of one of them for three dollars more than a month copay.   It pays to investigate.    My entire SSA check goes for medical, I save as much as I can to reverse that statistic.  It also reduced the amount the insurance pays, and stretches out the doughnut hole.   

Dawn dishwashing soap is the only kind I will buy.  It a lot cheaper on the gallon type jug.   We fill a glass bottle ( shaped like a fish) with it and I lit a bar-those dispenser top on it.    It makes washing dishes easy,   The other thing that makes cleaning pans easier and less harsh in your manicure, is a Brillo brush that you can fill with soap.  ( dollar tree) . 

I priced the cost of bulk pinto beans.   They are more expensive than at the dollar store.   And, yes, they are grown in the USA and have no GMO.   5 cups of beans to a package makes them twenty cents a cup.   

I got ten pounds of organic carrots.    When I got home, I chopped what we had in the produce drawer and bagged them for the freezer.  They are ready for soup.   I also cut celery that speared on my fridge amd froze it.    

My daughter bought a huge bag of fruit at the fresh food stand so we washed it all its vinegar and she juiced a lot.  Peppers were .69 for really big ones.  

I digress 

Hamburger patties were 2.50 a pound in the frozen food section.    Hamburger bins are cheapest at Winco.   You have to look for them.  The more expensive ones are up front.   The smaller ones we prefer ( less carbs) are parallel to the checkouts and further south than the entrance.   

Bananas are always cheaper and not fluctuate with prices through the year.   

About all.     

Groceries on the cheap is looking at the "put the meal on the table train" from  a different perspective. 
The emphasis is on purchasing good shelf stable or frozen food  for a RBP in quantity - enough to last you until ot goes on sale again or to keep a controlled non-perishable stock of the things you  use  on a weekly basis. 

This means that instead of shopping daily or weekly for just the things you need to cook your meals for the week. You go to two stores and buy :
1) a protein that is a RBP - enough to make that meal for x number of days. (I.e.: if you eat it once a week, buy enough for 4 meals.)
2) produce and dairy you will need to fill in the meals for the week. 
3) a stock item, if you need to and it is on a RBP - enough to fill in to your self imposed stock level. 

You often are paying 1/2 price for your food.   This allows you to put well-balanced meals on the table consistently on a four dollar a day per person budget.   You spend more time on the locomotive ( planning and shopping ) end of the train, and less time in the caboose ( kitchen j) by cooking more efficiently. 

 Four dollars a day is the target amount for people on snap.   My premise is that of you can do it on 4 dollars a day, spending more is not difficult and you still get more nutrition for your buck. 

No comments:

Post a Comment