Saturday, June 25, 2016

The ads

Fred Meyers Fourth of July ad   TOMORROW

As usual, the holiday is not the best time for bargains, except for picnic supplies.  

  • Personal watermelon.  1.99 
  • Cherries 1.88
  • Tillamook ice cream 2/5@@
  • Zucchini .99
  • Best foods 2.39@@
  • Mustard .79@@
  • BBQ sauce .79@@
  • Strawberries 3.99
  • Corn 5/2 ( .40 each) 
  • Coffee 4.99

That's about all.   

If  I was going to pick a rotation, it would be chicken breast ( last day today ) at Fred Meyers and/or 20 percent hambirger in chubs at Safeways.   Safeways also has a basket coupon for 3.00 on just for u.   Of your careful, that makes your meat 2.00 a pound.  Be sure to de-fat it.   Sloppy joes are cheaper than hamburger patties.   Don't buy the sauce in a can.   Homemade is a lot cheaper.  I use a recipe that calls for a base of catsup with mustard, water, and liquid smoke.    

Groceries on the cheap is looking at the "put the meal on the table train" from  a different perspective. 
The emphasis is on purchasing good shelf stable or frozen food  for a RBP in quantity - enough to last you until ot goes on sale again or to keep a controlled non-perishable stock of the things you  use  on a weekly basis. 

This means that instead of shopping daily or weekly for just the things you need to cook your meals for the week. You go to two stores and buy :
1) a protein that is a RBP - enough to make that meal for x number of days. (I.e.: if you eat it once a week, buy enough for 4 meals.)
2) produce and dairy you will need to fill in the meals for the week. 
3) a stock item, if you need to and it is on a RBP - enough to fill in to your self imposed stock level. 

You often are paying 1/2 price for your food.   This allows you to put well-balanced meals on the table consistently on a four dollar a day per person budget.   You spend more time on the locomotive ( planning and shopping ) end of the train, and less time in the caboose ( kitchen j) by cooking more efficiently. 

 Four dollars a day is the target amount for people on snap.   My premise is that of you can do it on 4 dollars a day, spending more is not difficult and you still get more nutrition for your buck. 

No comments:

Post a Comment