Monday, June 27, 2016

Each or per pound.

My daughter went to the fresh food stand.    Came bought a lot of veggies to juice.  she said that peppers were .69 each.

We were going to town to run an errand,.  I stopped at th dollar tree/ grocery outlet , the fresh veggie stand and Winco because we were out of ice cream.   Ice crea, that is low carb is a good desert for me.   It has a good balance of sugar, fat, and protein.  

Peppers were 1.25 at grocery outlet.   There were bags of yellow peppers. Bit, lone knew how much they cost.   They did have the sliced cheese we normally get for 2.39 And  I got diet cranberry juice inexpensive - 3'carbs a glass.  

Peppers at the fresh fruit stand were 1.98 a pound except green peppers.    My husband won't eat green peppers.     We found cheap cherries,

Winco had cheaper prices on almost every veggie and fruit than the fresh food market.    I got cantaloupe for .58 a pound.    Raspberries. And peppers for .88.   And the hamburger buns were .68.  
I didn't buy them, but plums and nectarines were cheaper too.   I didn't spend much, but filled in cheese and produce, dairy.  

When something is priced per pound.  It pays to weigh the item.   It may be cheaper somewhere else proces each.  

Groceries on the cheap is looking at the "put the meal on the table train" from  a different perspective. 
The emphasis is on purchasing good shelf stable or frozen food  for a RBP in quantity - enough to last you until ot goes on sale again or to keep a controlled non-perishable stock of the things you  use  on a weekly basis. 

This means that instead of shopping daily or weekly for just the things you need to cook your meals for the week. You go to two stores and buy :
1) a protein that is a RBP - enough to make that meal for x number of days. (I.e.: if you eat it once a week, buy enough for 4 meals.)
2) produce and dairy you will need to fill in the meals for the week. 
3) a stock item, if you need to and it is on a RBP - enough to fill in to your self imposed stock level. 

You often are paying 1/2 price for your food.   This allows you to put well-balanced meals on the table consistently on a four dollar a day per person budget.   You spend more time on the locomotive ( planning and shopping ) end of the train, and less time in the caboose ( kitchen ) by cooking more efficiently. 

 Four dollars a day is the target amount for people on snap.   My premise is that of you can do it on 4 dollars a day, spending more is not difficult and you still get more nutrition for your buck. 

No comments:

Post a Comment