Monday, March 16, 2015

Holy Cow!

My daughter went to PCC to get a special sugar substitute she wanted.   I asked her o pick up a bag if frozen stir fry vegetables .   holy cow!  10 ounces if stir fry veggies were almost three dollars!    I then glance thre the flyer she brought home,  mind you, these are to specials.   I think I'm in shock and I discovered how you could spend almost eight thousand dollars a year on food per person.  LOL.

Three dollars for a green pepper!    They area.69 at Fred Meyers this week If I'm not mistaken,   Tomatoes 3.99.   Asparagus.   4.99 a pound.    I thought it was high at 169.  

Needless to say, I was just reminded of why I don't shop at PCC.    Most of the items  listed on their flyer were  food  that sounded like ot could come from another planet!   LOL.  

   Never the less, I managed to make A close to five dollar dinner .  

Pieces of pork tenderloin leftover   1.25
1/2 box of tomato spaghetti. .40 ( bought in sale with coupon)
Mixed veggies 2.50.  
Cashew .50
2T basil pesto  ( 2.00 a jar  at Bartells ) .40

$5.05. For four people.  .  

Note, if the stir fry veggies were from QFC accross the street from PCC, they would have been about half of that price.

The tomato pasta was good and not terrible carb wise becausemthmvegetabkes and the meat took up most of the volume.  

There are still good dinners for five dollars.    I am basing  my five dollar dinners on a typical family of four-- two adults and two school aged children.   We are three adults  and one small child.  Probably comparable.   This won't feed teen age boys.   But, teen ate boys would warrant more money from snap.   The USDA stats are broken down into four monetary groups and age groups.   Then they adjust for your part of the country.   We are lucky enough to have three major chains close by and two more in next towns ( within five miles ) . Also, Costco, big lots, grocery outlet, and Winco in neighboring towns,    

The best trick for lowering your food bill is to know your prices, shop more than one store, and never pay full price .   Buy low and eat when the item is higher priced.   Dairy and eggs have a far out pull date.    Buy them on sale .   I'm running low on eggs, waiting for another sale. I misjudged.   Vegetables and fruit I buy whatever is in sale the cheapest in season.    We have a farmers market,the real kind, and can buy from them.   We also have a farmers market, I call the social kind that has jewelry, food, flowers etc.  It's fun,but not the place to go if you are serious about good  cheap food.
I want to pay a buck a pound for tomatoes, not five dollars a pound.  

Many people have the means to pay any price they want for food.   If you are able to do that, more power to you.  Everyone has to do what they think is best for their family.    If you are on a tight budget and can stay hime all day and cook everything from scratch, go for it.   Many of us either don't  choose to do that, or don't have the luxury of staying home, if you can call it that!  

This blog is assuming you are on snap and maybe part of the working poor, maybe not.   Everyone can benefit from tips and recipes, but I don't want to loose sight if the reason I started this blog in the first place.   I'm not going to tout that I can feed my family in a hundred dollars a month. That would not be realistic.   And, you can't probably do a five  dollar dinner in New York City either.   You can ,however, take the premise of shopping on the cheap and tailor ot to your situation and needs.   I studied  a lot of comcepts through the years.  Tried a lot, amd came up with a plan that works.   It doesn't take spending all day in the kitchen, your shopping time after organization is probably,no more than Anyone  else with a family, and there is always food in the pantry.  


  • Never pay full price 
  • Like playing the stock market, buy low, and  eat when prices are high
  • Shop at least two stores, plan your trip to not waste gas.   
  • Keep a stock of non perishables .   
  • Buy perishable on sale and in season.   Use up before they go bad.   
  • Plan meals from what is in your pantry and fridge and what's in sale after you shop.  
  • Design a matrix of meal plans that works for your family 
  • Buy one meat or protein that is on a RBP a week and buy enough to feed your family that meal for the designated times a month.   Rotate meats and meals.  My cook once,meat many times.   Saves time and money.   

Thanks for stopping by.   

Please feel free to comment or ask questions.  

Please share and follow 


No comments:

Post a Comment