Wednesday, July 29, 2015

Just dropped by .

I just dropped by grocery outlet and dollar tree today after running an errand in the area.   I got jalapeño cheese for 3.00 a pound.   A little bit added to your Mac and cheese makes a tasty difference. 

They also had confetti pancake mixes for .50.   Thought they would be fun for grandchildren.   

I also read an article on a lady that wrote a book to teach people on snap recipes for eating in four dollars  a day.   I am always trying to read other people's take on economy and making it on a tight budget.    She had me at tofu and lentils.   I live with a man from the mid  west  that is old and not too good at changing his ways.  We would have to draw the line on tofu and lentils.    Let's talk real food.  
Real food at bargain prices.  I'm not seeing many really good prices these days, but I still am hopeful thy you can make it for a family of four on a budget of 325.00 or so a month.  I have averaged 80.00 for the last three months.   Last month I spent the same amount, but,  we went to more stores in search of low cost foods.  

Tonight we had tomato, basil, blue cheese soup and toasted cheese sandwiches.   We are still enjoying dollar a pound grapes.   Tomato soup from grocery outlet,about two bucks.  Bread from Winco arm.88, less .20 Ibotta rebate.   Cheese was from a brick, about 1.50. Total.   3.84.   Plus grapes 

No comments:

Post a Comment