Tuesday, October 25, 2016

Grocery hauls

and my grocery bill is What?    

Since I spent days in bed this month, I had a lot of time to watch gricery hauls on U-Tube,   I observed some hat were really low like one that was a hundred dollars a month for five people , one of which was gluten free. And there was a lady with a family of five with a 640.00 bill.  

I observed that eggs were as low as .55 some places.    A lot of places had a lot lower prices than what our lowest are in the PNW.  

A lot of people are buying alternative foods and swaying away from thentried and true food.   They, also besides sacrificing nutrition, are doubling their food bill.  

There was a post that said that instead of milk, to give your children kale and sardines.  I'm nit sure that I could get our 4 yo to eat enough kale and sardines to give her the RDA for calcium,  besides the fact that if you eat too much make, you can get lead poisoning.  

It was no surprise that the people showing a quarter of their food bill was made up of snack food and store bought cookies  were pleasantly plump.  

You can't stay under four  dollars  a day when 1/4 of your food bill is for chips and cookies, and another  quarter is for sugar loaded drinks with no food value.  Neither is good for you or your budget. Stick to as close to the real thing as possible.  

Have desert and snacks. Opt for homemade , preferably that has fruit or grains like oatmeal  in it , or nuts.   One kind at a time and limit it to after dinner,  not all day long.   Eating sugar with a meal is better for you than eating it all day long or by itself.  

The carts that were a reasonable amount of money and nutrition , had meat and protein , dairy, and veggies as the basis with a few spices added in.

Most of them were buying one or two weeks worth at a time.  I saw no people that were buying the on the cheap way.  That saves anithernfofty percent.

When you opt out of the major snack foods, and the drinks that are devoid of nutrition, and start buying your food at 1/2 price, you will  hace  good nutrition and a lot lower food bill.  

Your shopping cart will look strange because it might concentrate on a particular food group basically because you have purchased things elsewhere.  

The Things that were the lowest orocesmthis month were :

  1. Campbells chicken noodle soup for net .45 (1.59) 
  2. Progresso Chunky  soup net .75 ( 159) 
  3. Betty Crocker cake  mix .88
  4. Pumpkin 1.00
  5. 1 pound Jimmy Dean sausage 1.50 
  6. 1 pound jenne o ground turkey 100
  7. Large enchalada sauce .58 
  8. Small enchakada sauces 3/100
  9. Chicken breast 1.28
  10. Cheese 2.00 a pound 
  11. Eggs .40 
  12. Apples 1.00 
  13. Milk 100
  14. Sour cream 100

Buying what's on a real sale  and buying enough for a couple of weeks or until it goes in sale again cuts your food bill.   

Buy a so called loss leader protein and buy enough for a months worth of that meal.  I.e.: of you eat ground beef once a week, you will buy four portions.    

Dairy goes on sale here (Kroger) at Fred Meyers for a dollar once a month,  get things with far out pull dates.

Buy veggies and fruit in  season.   they will taste better and be cheaper.  

Buy grains in bulk when it makes sense.   Ditto dry beans.   

No comments:

Post a Comment