Wednesday, April 26, 2017

Thursday bullet day : 5 things where making is better than buying,

Never say Never, but.......

5 things it's a waste to buy -

  1. Bread crumbs and shake n bake .     It doesn't make sense to throw away your bread heels and then go buy someone elses dry bread.   Dry the bread on the oven and out it through he food processer. Or, before o had a food processer  I used a box grater on a sheet pan.   Shake n bake is no more than dry bread crumbs with some spices  and herbs.    I add some grated Parmesan cheese.  Ditto croutons .    
  2. Chicken stock.   Paying a dollar for two cups  of chicken stock that you can get for free is not practical.    Besides the fact that the canned stock has more sodium in it.   It's not a lot of effort to throw bones on a slow cooker and add the scrapings or ends from your veggies and some herbs and let or do it's thing.    
  3. Vegetable stock .   
  4. Muffins,   Store bought muffins can cost fifty cents a piece and are full of carbs.    Homemade are still carbs, but you can portion control and they take minutes to make.   Use your own muffin mix and add whatever bits of fruit you may have hanging around.   Grease your muffin tins  or buy silicone so you only buy them once as apposed to paper ones.    I still have some paper ones for times I have to take them someplace.    
  5. Rice crispy treats,   Buying individual treats are expensive,   I can always find marshmallows for a dollar or less.  Chocolate crispy cereal on a bag is inexpensive and my RBP for butter is  two dollars a pound,   They take minutes to cook and make a special treat every now and then,   

No comments:

Post a Comment