Monday, January 23, 2017

Feed four people for a buck.

Ok, it is possible.    I have been watching a lot of grocery hauls lately to get a feel of what grocery prices are in other parts of the country,    When I started this blog, I really thought that my readership would be the PNW.  It was at first intended to be to help people with limited resources feed their families better for less.   I'm finding that that isn't necessarily what is happening, I have readers all over the world and many of them just want to save money,  

Four people, one breakfast, one dollar.  

Real oatmeal ( not instant that is processed into oblivion ) is 8.00 for ten pounds at Costco.   Good old  Quaker Oats.   You have to eat three bags of the instant stuff to equal the nutrition of one half cup of the real thing,    It takes almost no time to make microwave oatmeal from scratch: once cup of water, one half cup of Oats. One and a half minutes.   Put the ingredients in a larger bowl than you need to make sure it doesn't boil over.  

Add one small or half a larger banana and some cinnamon sugar and a splash of milk.

Four people. One breakfast, one dollar.  

Senecio 2

English muffins are 12 for 1.66 at Fred Meyers.   Add an egg for eight cents and your total is .08.  
Total for an egg muffin is .24

senerio  3

Breakfast burrito .   Tortillas are a dime, add an egg for .08 and you still have room for some peppers and leftover potato.  

Three ideas for .25 per person breakfast dishes.  

With a four dollar a day budget, soending .25 on breakfast means you have plenty for 1.25 ( five dollar dinner for four people) and a lunch salad or planned overs.  

Remember, you need to save part of the four dollars a day for staples like flour, sugar, oil, butter, spices etc.  

No comments:

Post a Comment