Tuesday, July 11, 2017

The basics, part 2 : buying in bulk.

We covered protein, the most expensive part of your food budget.  To recap, picking bulk meats that are  versatile are your best bet in reducing the cost of protein.  Eating a vegetarian meal once or twice a week helps greatly too.    Buy bulk meat enough to rotate that meal for a month.  In other words, if you want to eat Pork for two nights a week, you will need enough for 8 meals.   Portions should be around four ounces.   The RDA for protein is 45 grams for women and 55 for men, minimum, for low activity people.     There are 61 in a 8 ounce boneless, skinless chicken  breast.

 Knowing the RBP of rotation meats is key,   Chicken breasts should be no more than a dollar a pound.   In most places, you can get them for that.  Seattle is one of the most costly places to live and I can get chicken breasts with ribs for .88 and cut the ribs off for stock, pick the bones for more meals.   Pork loins are between 1.50 and 1.79.   Good (7 percent ) hamburger is 3.28 here.   Ground turkey a dollar  a pound chub  in other parts of the country, frozen,

Buying other things in bulk only Makes sense if you use it regularity,   There are three of us basically.    I can still buy certain things in bulk.  Rice is one.   Rice has a long shelf life.   It is 8.47 for 25 lbs at Costco.   That makes a rice serving pennies.

Oatmeal is close to 8.50 at Costco for ten pounds,   We eat oatmeal everyday for breakfast and I use it for oatmeal, blueberry, banana bread and oarmeal cookies.

Flour is  6.39 for 25 pounds.  25 pounds lasts us about three months,  I make our own  baking mix, cream soup base, muffin mix and bread.   Bread cost about .25-30 cents a loaf.  It takes about ten hands on minutes.    Making your own mixes means you can control the fats and avoid hydroginated  oils and too much sugar.    Cream soup base is a lot less than opening a can of cream of....soup and takes not much more time.

Bulk yeast is a good investment if you are going to make bread.    For little more  the cost of one packet you can have enough for dozens of loaves.

I don't buy pinto beans on bulk because we don't eat enough to use them up before they are hard to cook.     The cost difference is ten cents a pound.  I can  get 1.5 pounds at the dollar tree for a buck and they are non gmo and grown on the USA.

Our Winco has a bulk food isle and some things are cheaper. .   It is especially good for anyone that wants to try something or need just a little bit  - yeast comes to  mind if you just want to try bread baking.  Don't give up, it may take a few loaves to get the hang of it.  
We like the chocolate and white chocolate chips. Dry milk, and spices.    Look on your area forma bulk isle.   Our Kroger has one, but the prices are a lot higher.

Cold cereal in bags are a lot cheaper than in the boxes.   We don't eat a lot of cold cereal.  I buy chocolate rice crispies for rice crispy treats.   Store them in a sealed canister.  

Contrary to some opinions out there, bulk buying can be a money saver.   You need to exercise caution and buy the things that you use a lot of on a regular basis.  One pound  of rice at the dollar  tree is a buck. Twenty five poumds of rice cost 8.47.   For the cost of  8.5 poumds, you can have 25 poumds,    That's a remarkable difference,    That's almost three times as much.

It just makes sense.




No comments:

Post a Comment