Thursday, July 6, 2017

Thursday : basics - little steps

Back to basics.  Groceries on the cheap takes a different  look at traditional grocery shopping.   Instead of going to a store and buying a weeks worth of groceries and coming home and planning meals, you go to two stores and buy :  a rotation protein, what's in sale that you can make meals from, and replentish   dairy and fresh veggies hopefully on sale / and/or in season.

This takes a little time, but the rewards are amazing,   You eat better and have enough to take you through the month,   No one , especially children , should suffer the anxiety, stress, or insecurity of having no food in the house.  

The thought of doing this is a bit overwhelming to some people.    Basically, its not  hard and not impossible ,     You think you don't have enough money to do that,   But, in actuality you have more than you think.    If you buy 1 chicken a week for 1.68 a pound, you get 1 chicken,   If you don't buy one this week, and buy 2 chickens for .88 a pound next week, you have 2 chickens,    If you know how to stretch that chicken, you can have 8 dinners from those 2 chickens.   That's a quarter of the month  covered for dinners.    Do that will all your food, and you have meals plus a stock built to cover you if you can't get to the store for some reason or an  other mishap happens.

In this series, we will take one step at a time. Baby steps. Habits.   For many people making a drastic change that takes a lot of time, doesn't work because it isn't sustainable.   We eat for a small amount of money and have a back up small stock.  It didn't happen in a day; rather, it's been an ongoing mantra for fifty years.  I just kept perfecting the concept  and adjusting to fluctuating  prices and new revelations of foods that can effect your health .   Baby steps.   They all save. One year and your savings will grow.

  • Write down and gather recipes if you need to for 10-14 meals your family likes to eat,   These meals should be made from low cost sources of protein.  
  • In our house that would be 1) pork loin that can become chops, roast, or stew cubes; home butchered boneless, skinless, chicken breast; 7 percent hamburger, or home ground  low fat hamburger; cheese, beans, and some tuna, shrimp, or salmon. 
  • Now, find two stores in your area that consistently  have the lowest prices.
  •  Research the prices in your area for those sources of protein.  You are looking for the RBP ( rock bottom price ) .  In the PNW, I can get split chicken breast , locally grown, for .88 a pound. This turns into boneless, skinless, chicken  breast and chicken stick and loose meat. Pork loin is 149-1.69 a pound,  this turns out to be roast, chops, and stew meat. Hamburger is 3.28 a pound for 7 percent fat,   If a roast or steak is cheaper and has little fat, we will grind our own. Cheese can be purchased for 2.35 a pound or less, and sausage with coupons or at Costco in a chub is around two dollars a  pound.  I just got rope sausage for two dollars a pound, fry it and de-fat it, and freeze it. 
  • Protein is probably the most expensive group of foods you buy, starting with it gives you more return on your time,   
  • Next : what to go with the protein  .   Remember, baby steps,    

No comments:

Post a Comment